fbpx

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej SiLaC

Zabieg laserowy SiLaC

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej
Torbiel włosowa okolicy guzicznej jest przewlekłym, złożonym stanem zapalnym występującym w okolicy krzyżowo-guzicznej, w obrębie szpary pośladkowej, często sprawiając, że pacjent czuję się niekomfortowo i wpędzając w zakłopotanie. Ze względu na trudny proces leczenia i ryzyko nawrotu choroby, schorzenie jest nie tylko problemem samych pacjentów, ale i leczących ich lekarzy. W przypadku niezastosowania odpowiedniego leczenia może powodować bolesne objawy.

Patogeneza torbieli włosowej (torbieli pilonidalnej, łac. cystis pilonidalis) jest niejasna. Uważa się, że torbiel włosowa powstaje jako reakcja zapalna na ciało obce. Zasadniczą rolę w jej tworzeniu odgrywa wnikający włos, siły powodujące przenikanie włosów w głąb porów skóry, a także osobnicza wrażliwość skóry. Choroba objawia się najczęściej pod postacią guza w okolicy krzyżowo-guzicznej, wypełnionego ropą i włosami, i zależnie od fazy choroby, w której się aktualnie znajduje, powoduje specyficzne objawy. W fazie ostrej na pierwszy plan wysuwają się symptomy ostrego uogólnionego stanu zapalnego, a więc silne dolegliwości bólowe zajętego miejsca, z gorączką, dreszczami i zaczerwienieniem skóry okolicy krzyżowo-guzicznej. W fazie przewlekłej choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo przez wiele lat, okresowo wytwarzając ropną lub ropno-krwistą wydzielinę o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu. Mając na uwadze powyższe objawy, w celu dokładnej diagnostyki należy zgłosić się do lekarza chirurga, który pod kontrolą USG oceni zmianę i postawi ostateczną diagnozę. Torbiel pilonidalną najłatwiej jest pomylić z przetoką okołoodbytniczą, ale przy różnicowaniu należy również wziąć pod uwagę ropień odbytu oraz zmiany skórne w przebiegu gruźlicy i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Kwalifikacja do zabiegu:
Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej, w trakcie której dobiera także metodę operacji oraz zleca niezbędne badania. Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu i ustala dogodny termin operacji.

Laserowa ablacja torbieli pilonidalnej:
Metoda laserowej ablacji torbieli pilonidalnej (SiLaC) jest skuteczą, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia. Może być wykonana w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu nasiękowym.

Przebieg zabiegu:
Po podaniu znieczulenia i przygotowaniu pola operacyjnego torbiel pilonodalną nacina się w jej górnym biegunie. Przy użyciu sondy poszerza się kanaliki zatoki. Następnie do jamy torbieli, jej kanału i kanalików wprowadza się laserowy światłowód radialny i wykonuje się ablację ścian przy użyciu lasera o długości fali 1470nm. Do oczyszczenia kanału jamy torbieli oraz kanału zatoki z włosów i martwego naskórka używa się chirurgicznej łyżeczki. Po operacji zakłada się opatrunek jałowy. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić gabinet zabiegowy i udać się do domu.

Skuteczność metody:
Skuteczność leczenia torbieli pilonidalnych przy użyciu ablacji laserowej ocenia się na około 90,3% podczas pierwszej sesji. U pacjentów, u których wystąpiła potrzeba wykonania ponownej ablacji skuteczność drugiego zabiegu szacuje się na ok. 78,3%. Czas gojenia rany pooperacyjnej wynosi ok 4-6 tygodni.

Zalecenia po zabiegu laserowego usunięcia torbieli włosowej:
W początkowym okresie niezbędna jest codzienna zmiana opatrunku i przemywanie rany preparatem odkażającym. Po kilku dniach można ranę umyć wodą z mydłem. Do momentu zagojenia należy stosować opatrunki.