Dni robocze: 8.00 - 20.00

Przygotuj kolana na sezon narciarski!

Opublikowano: 27 listopada 2019

Sporty zimowe mają swoich miłośników nie tylko wśród osób aktywnych sportowo na co dzień, ale również wśród osób nie prowadzących aktywnego trybu życia. Na samą myśl o zimie i śniegu wielu z nas wyobraża sobie całodniowe szaleństwo na stoku. Jednak ilu z nas przygotuje na ten wysiłek fizyczny swoje ciało i przede wszystkim stawy kolanowe?

Staw kolanowy

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej narażonych na mikrourazy i przeciążenia stawem. Prawidłowe funkcjonowanie zapewniają mu mięśnie i więzadła odpowiedzialne za jego stabilizację. Osłabienie napięcia mięśni wokół stawu kolanowego, spowodowane zmęczeniem w sytuacji, kiedy nie jest przystosowany do nadmiernego wysiłku, może powodować przeciążenie więzadeł, chrząstek lub łąkotki i doprowadzić do urazu.

Ćwiczenia wzmacniające pod okiem fizjoterapeuty

O ćwiczeniach wzmacniających mięśnie warto pomyśleć 2-3 miesiące przed rozpoczęciem sezonu narciarskiego. Podczas treningu należy skupić się na zbudowaniu siły kończyn dolnych oraz wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni ud. Warto popracować nad stabilnością i poczuciem równowagi oraz wzmocnić ogólną wydolność organizmu. Odpowiednimi ćwiczeniami będą przysiady, podskoki, wypady nóg oraz ćwiczenia imitujące zjazd na nartach. Ćwiczenia takie można wykonywać samemu w domu, na siłowni lub na indywidualnych zajęciach z fizjoterapeutą. Konsultacja z fizjoterapeutą jest dobrym pomysłem w przypadku osób nie prowadzących aktywnego trybu życia na co dzień, ponieważ w pierwszej kolejności fizjoterapeuta przeprowadzi badanie czynnościowe, a następnie dobierze zestaw ćwiczeń oraz plan treningu indywidualnie do pacjenta. Jeśli zdecydujemy się na ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty, będziemy mieć pewność, że są one wykonywane prawidłowo oraz że nie przeciążymy stawów zanim zaplanujemy zimowy urlop.

Narciarstwo a niewydolność żylna

O odpowiednim przygotowaniu fizycznym przed sezonem narciarskim powinny również pomyśleć osoby borykające się z niewydolnością żylną i żylakami. Urazy będące następstwem przeciążenia stawów skokowych często wymagają unieruchomienia kończyny w ortezie, co może przyczynić się do postępowania choroby żylnej. Ponadto pozycja przyjmowana podczas zjazdów ze stoku może blokować odpływ krwi żylnej z kończyn.

Co jeśli przytrafi się kontuzja?

Kiedy podczas szaleństwa na stoku usłyszymy charakterystyczny trzask, któremu będzie towarzyszyć silny ból, obrzęk i krwiak najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z kontuzją stawu kolanowego. Pierwszą rzeczą o jaką powinniśmy wtedy zadbać jest odciążenie oraz unieruchomienie stawu, a następnie zgłoszenie się do ortopedy. Specjalista wykona usg stawu w celu zdiagnozowania oraz dokładnego ocenienia rodzaju urazu, a następnie zaplanuje odpowiednie leczenie. Nawet jeśli ból i obrzęk ustąpią przed powrotem z urlopu, nie powinniśmy bagatelizować kontuzji i mimo wszystko skonsultować uraz ze specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Wizyta lekarska może zapobiec rozwijaniu się w stawie skokowym mikrourazów, nie dających początkowo żadnych objawów.

Chcąc w pełni cieszyć się urokami zimowych sportów warto zawczasu przygotować organizm do wysiłku. Pozwoli nam to uniknąć zmęczenia, zakwasów i innych dolegliwości oraz wykorzystywać każdą chwilę na szaleństwo na stoku bez obaw o urazy.

Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

Skorzystaj z pomocy VenoMedica

Wybierz odpowiednią poradnię i skontaktuj się ze specjalistą:

Poradnie

Podziel się opinią

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments