Dni robocze: 8.00 - 20.00

Wycinanie zmian skórnych

Zmiany skóry i tkanki podskórnej są bardzo powszechne. Najczęściej są to zmiany łagodne o charakterze zmian barwnikowych, tłuszczaków, kaszaków, włókniaków lub brodawek (np. kurzajki). Oprócz charakteru estetycznego zmiany mogą ulegać nawracającym stanom zapalnym i infekcjom. Najpoważniejszym zagrożeniem są zmiany nowotworowe, które mogą przypominać zmiany łagodne lub z nich powstawać (transformacja nowotworowa, zezłośliwienie).

Jak wygląda wycięcie zmiany?

Zabieg wycięcia zmian skórnych przebiega w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu rana zostaje zszyta tak, aby pozostawić jak najmniej widoczną bliznę. Następnie na ranę zakłada się jałowy opatrunek i pacjent może wrócić do domu.

Zalecenia po zabiegu:

Po zabiegu należy codziennie odkażać ranę oraz zmieniać opatrunki. Można to robić samemu w domu lub przyjeżdżać do naszego centrum po wcześniejszym umówieniu wizyty z wykwalifikowaną pielęgniarką lub lekarzem. Jeżeli pozostawiono niewchłanialne szwy to należy je usunąć po 7 – 10 dniach. Czasem pozostawia się szew rozpuszczalny, którego usuwać nie trzeba.

Co się dzieje z wycinkiem?

Po wycięciu zmiany zostaje ona wysłana do badania histopatologicznego, które określi charakter wyciętej tkanki. Ma to wpływ na dalsze postępowanie. Oczekiwanie na wynik trwa około 4 – 5 tygodni.

W określonych przypadkach do postawienia rozpoznania patomorficznego oprócz oceny makroskopowej i mikroskopowej konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. O rodzaju i ilości dodatkowych badań decyduje Zakład Patomorfologii prowadzący czynności diagnostyczne. Wśród dodatkowych czynności mogą pojawić się m.in.: badanie cytologiczne, badanie immunohistochemiczne, badanie EBV oraz konsultacja specjalistyczna.

Dowiedz się więcej
z naszego bloga:

Chirurgia ogólna / Chirurgia onkologiczna

Zmiany skórne – kiedy usunąć?

Niektórym pacjentom pojawienie się na ciele zmian skórnych spędza sen z powiek, inni żyją z nimi latami. Jak powinniśmy reagować na pojawienie się zmian skórnych? Kiedy choroby i wykwity skórne należy skonsultować ze specjalistą? U specjalisty warto skonsultować wszystkie zmiany skórne, jednak szczególną uwagę powinniśmy poświęcić zmianom, które w niedużym odstępie czasu powiększyły się, zmieniły […]

Chirurgia ogólna

Jak leczyć wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć jest chorobą dość powszechną zwłaszcza wśród młodych ludzi. Przyczyną pojawienia się dolegliwości jest wrastanie się brzegu paznokcia w boczny wał paznokciowy. Podczas chodzenia dochodzi do powtarzanych mikrourazów, powodujących powstanie rany wzdłuż wału, odczynu zapalnego i wtórnej infekcji. Charakterystycznym objawem jest obrzęk, zaczerwienienie oraz ból w okolicy bocznego wału po stronie wrastania. Nierzadko towarzyszy […]

Proktologia

Konsultacja proktologiczna – jak wygląda wizyta?

Choroby dolnego odcinka układu pokarmowego są dla wielu pacjentów źródłem codziennego bólu i dyskomfortu. Dolegliwości mogą być zarówno pojedynczym incydentem, jak również mogą przerodzić się w przewlekłą chorobę. Poczucie zawstydzenia często przewyższa dolegliwości bólowe pacjentów. Bagatelizujemy problemy, które są dla nas krępujące, powodując nasilanie objawów i rozwój choroby. Lekceważenie problemów proktologicznych lub zaleceń lekarskich może […]