Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej SiLaC

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej (SiLaC) jest skuteczną, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych, więc pacjent bezpośrednio po jego wykonaniu może wrócić do domu.

Torbiel włosowata

Torbiel włosowa (pilonidalna) jest przewlekłym, złożonym stanem zapalnym występującym w okolicy krzyżowo-guzicznej, w obrębie szpary pośladkowej, często sprawiając, że pacjent czuje się niekomfortowo i wpędzając w zakłopotanie. W przypadku niezastosowania odpowiedniego leczenia cysta włosowa może powodować bolesne objawy.

W fazie ostrej na pierwszy plan wysuwają się symptomy ostrego uogólnionego stanu zapalnego, a więc silne dolegliwości bólowe zajętego miejsca, z gorączką, dreszczami i zaczerwienieniem skóry.

W fazie przewlekłej cysta pilonidalna zazwyczaj przebiega bezobjawowo przez wiele lat, okresowo wytwarzając ropną lub ropno-krwistą wydzielinę o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu.

Kwalifikacja do zabiegu

Podczas wizyty kwalifikującej lekarz w oparciu o symptomy występujące u pacjenta oraz przeprowadzone badanie USG ocenia zmianę i stawia ostateczną diagnozę oraz w oparciu o ogólny stan pacjenta podejmuje decyzję o zabiegu i ustala dogodny termin.

Zazwyczaj każda torbiel włosowa kwalifikuje się do leczenia laserem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy cyście towarzyszy stan zapalny i ropień. W takich sytuacjach wszystko zależy od tego w jakiej fazie jest ropień. Jeśli naciek zapalny jest duży, a ropień się nie drenuje, w pierwszej kolejności konieczne będzie nacięcie torbieli, ewakuacja ropy, wypłukanie i zdrenowanie jej światła, a dopiero w kolejnym etapie leczenia będzie możliwe wykonanie zabiegu laserowego.

Przebieg zabiegu oraz rekonwalescencja

Po podaniu znieczulenia i przygotowaniu pola operacyjnego torbiel pilonodalną nacina się w jej górnym biegunie. Przy użyciu sondy poszerza się kanaliki zatoki. Następnie do jamy torbieli, jej kanału i kanalików wprowadza się laserowy światłowód radialny i wykonuje się ablację ścian przy użyciu lasera o długości fali 1470nm. Do oczyszczenia kanału jamy torbieli oraz kanału zatoki z włosów i martwego naskórka używa się chirurgicznej łyżeczki. Po operacji zakłada się opatrunek jałowy. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić gabinet zabiegowy i udać się do domu.

W początkowym okresie po zabiegu niezbędna jest codzienna zmiana opatrunku i przemywanie rany preparatem odkażającym. Po kilku dniach można ranę umyć wodą z mydłem. Opatrunki należy stosować do momentu całkowitego zagojenia. Zainfekowanie rany bakteriami podczas niewłaściwej pielęgnacji może wydłużać lub komplikować czas rekonwalescencji.
 
 
90%

Skuteczność zabiegu

Skuteczność leczenia torbieli pilonidalnych przy użyciu ablacji laserowej ocenia się na około 90,3% podczas pierwszej sesji. U pacjentów, u których wystąpiła potrzeba wykonania ponownej ablacji zatoki pilonidalnej skuteczność drugiego zabiegu szacuje się na ok. 78,3%. Czas gojenia rany pooperacyjnej wynosi ok 4-6 tygodni.

Zdaniem pacjentów

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje zabieg?
Cena zabiegu zgodnie z obowiązującym na naszej stronie cennikiem obecnie wynosi 4900 zł.

W cenie zawarte są wizyty kontrolne.
Czy trzeba umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu?
Standardową procedurą jest wcześniejsza kwalifikacja do metody laserowej podczas konsultacji u dr Norberta Zapotocznego.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy mieszkają w różnych częściach Polski umożliwiamy również kwalifikację i przeprowadzenie zabiegu na jednej wizycie. Niezbędne jest wtedy przygotowanie się do zabiegu, więc jeśli są Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem prosimy o kontakt z Naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta, które przekażą dokładne informację oraz wyznaczą termin wizyty.
Każda torbiel włosowa kwalifikuje się do leczenia laserem?
Zazwyczaj każda torbiel włosowa kwalifikuje się do leczenia laserem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy torbieli towarzyszy stan zapalny i ropień.

W takich sytuacjach wszystko zależy od tego w jakiej fazie jest ropień. Jeśli naciek zapalny jest duży, a ropień się nie drenuje, lekarz w pierwszej kolejności musi go naciąć, a dopiero w kolejnym etapie leczenia będzie możliwe wykonanie zabiegu usunięcia torbieli.

Natomiast jeśli zdążyła utworzyć się przetoka, z której wycieka ropa oraz dodatkowo pacjent nie ma nasilonych objawów stanu zapalnego, takich jak gorączką, ropień nie będzie przeciwwskazaniem do zabiegu laserowego.
Ile mniej więcej wynosi czas oczekiwania na wizytę u Państwa?
Kwestia terminów jest bardzo zmienna. Proszę skontaktować się z Naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta, które przekażą dokładne informacje na temat najbliższych terminów.
Czy jest możliwość wykonania zabiegu na pierwszej wizycie?
Standardową procedurą jest wcześniejsza kwalifikacja do metody laserowej podczas konsultacji u dr Norberta Zapotocznego.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy mieszkają w różnych częściach Polski umożliwiamy również kwalifikację i przeprowadzenie zabiegu na jednej wizycie. Niezbędne jest wtedy przygotowanie się do zabiegu, więc jeśli są Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem prosimy o kontakt z Naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta, które przekażą dokładne informację oraz wyznaczą termin wizyty.
Czy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu?
Laserowa ablacja torbieli włosowej wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 1 godziny, a po zabiegu pacjent opuszcza Nasze Centrum Medyczne o własnych siłach. Nie jest konieczna hospitalizacja.
Ile trwa rekonwalescencja?
Po zabiegu pacjenci wracają do codziennych aktywności na drugi dzień. Czas gojenia rany wynosi o 4 do 6 tygodni. Przez okres gojenia wymagana jest podstawowa higiena rany - codzienna dezynfekcja oraz zmiana opatrunków.
Czy są jakieś skutki uboczne?
Jak po każdym zabiegu, również po zabiegu SiLaC może dojść do powikłań. Standardowymi możliwymi powikłaniami, związanymi z procedurą SiLaC jest zakażenie rany pooperacyjnej (które może prowadzić do przedłużonego gojenia), oparzenie skóry od temperatury lasera czy nadmierny wysięk z rany.