fbpx

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej SiLaC

Laserowe usuwanie torbieli pilonidalnej (SiLaC) jest skuteczą, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia, która może być wykonana w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu nasiękowym.

Torbiel włosowata

Torbiel włosowa okolicy guzicznej jest przewlekłym, złożonym stanem zapalnym występującym w okolicy krzyżowo-guzicznej, w obrębie szpary pośladkowej, często sprawiając, że pacjent czuje się niekomfortowo i wpędzając w zakłopotanie. W przypadku niezastosowania odpowiedniego leczenia może powodować bolesne objawy. W fazie ostrej na pierwszy plan wysuwają się symptomy ostrego uogólnionego stanu zapalnego, a więc silne dolegliwości bólowe zajętego miejsca, z gorączką, dreszczami i zaczerwienieniem skóry okolicy krzyżowo-guzicznej.


W fazie przewlekłej choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo przez wiele lat, okresowo wytwarzając ropną lub ropno-krwistą wydzielinę o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu. Mając na uwadze powyższe objawy, w celu dokładnej diagnostyki należy zgłosić się do lekarza chirurga, który pod kontrolą USG oceni zmianę i postawi ostateczną diagnozę. Torbiel pilonidalną najłatwiej jest pomylić z przetoką okołoodbytniczą, ale przy różnicowaniu należy również wziąć pod uwagę ropień odbytu oraz zmiany skórne w przebiegu gruźlicy i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Kwalifikacja do zabiegu:

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu i ustala dogodny termin operacji. Metoda laserowej ablacji torbieli pilonidalnej (SiLaC) jest skuteczą, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia. Może być wykonana w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu nasiękowym.

Przebieg zabiegu:

Po podaniu znieczulenia i przygotowaniu pola operacyjnego torbiel pilonodalną nacina się w jej górnym biegunie. Przy użyciu sondy poszerza się kanaliki zatoki. Następnie do jamy torbieli, jej kanału i kanalików wprowadza się laserowy światłowód radialny i wykonuje się ablację ścian przy użyciu lasera o długości fali 1470nm. Do oczyszczenia kanału jamy torbieli oraz kanału zatoki z włosów i martwego naskórka używa się chirurgicznej łyżeczki. Po operacji zakłada się opatrunek jałowy. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić gabinet zabiegowy i udać się do domu.

Zalecenia po zabiegu

- w początkowym okresie niezbędna jest codzienna zmiana opatrunku i przemywanie rany preparatem odkażającym
- po kilku dniach można ranę umyć wodą z mydłem
- do momentu zagojenia należy stosować opatrunki
 
 
90%

Skuteczność leczenia torbieli pilonidalnych przy użyciu ablacji laserowej ocenia się na około 90,3% podczas pierwszej sesji. U pacjentów, u których wystąpiła potrzeba wykonania ponownej ablacji skuteczność drugiego zabiegu szacuje się na ok. 78,3%. Czas gojenia rany pooperacyjnej wynosi ok 4-6 tygodni.

Opinie pacjentów

Polecam w 100%. Przyjazna atmosfera w klinice, a Pan dr Zapotoczny rzeczowy i bardzo życzliwy. Człowiek z powołaniem! Zabieg laserowego usunięcia torbieli włosowatej, którą hodowałam od wielu lat, trwał wraz z konsultacją nie dłużej niż godzinkę. Po zabiegu tylko kilka dni bolało, i zaraz można było wrócić do życia! Małe milimetrowe ranki zagoiły się w ciągu dobrego miesiąca, nie dokuczając w tym czasie. Super metoda! Jeśli ktoś się zastanawia to nie ma nad czym! Dziękuje

Anna H. | żródło www.znanylekarz.pl

Dzisiaj miałem zabieg usunięcia torbieli pilonidalnej z użyciem lasera przez Pana dr. Norberta Zapotocznego. Cała wizyta z zabiegiem trwała około godziny. Bardzo miły personel, super przyjazna atmosfera. Wszystko odbyło się bez najmniejszego problemu. Polecam wszystkim kto zmaga się z tym problem. Nie spodziewałem się że ta metoda jest tak mało inwazyjna.

Romuald W. | źródło: www.google.com


Pan dr. Norbert Zapotoczny zna się na rzeczy, a jednocześnie jest bardzo miły i przyjazny dla pacjenta. Podczas pierwszej wizyty zbadał dokładnie, wyczyścił i wyczerpująco przedstawił jak będzie wyglądał oraz na czym polega zabieg laserowego usunięcia paskudnej, ropnej torbieli pilonidalnej, która doskwierała mojemu synowi. Bez problemu znalazł nieodległy termin i zgodnie z planem dolegliwość została usunięta w ciągu zaledwie godzinnej wizyty i jedynie w znieczuleniu miejscowym. O przewadze metody laserowej nad klasyczną, może świadczy fakt, że pół godziny po zabiegu syn zapytał mnie czy może pobiegać. I pobiegał. W ciągu kilku dni ranka się zagoiła, niemal bezboleśnie. Dziś minęło już kilka miesięcy i jakby zapomnieliśmy, że był taki problem. Z czystym sumieniem, serdecznie polecam Pana dr. Zapotocznego za wyjątkowo rzadko spotykane połączenie fachowości i życzliwego podejścia do pacjenta.

Paweł M. | żródło www.znanylekarz.pl

Pan Dr ma świetne podejście do pacjenta. Jest empatyczny i spokojny. Odpowiada na zadawane pytania i rozwiewa wątpliwości. Zarówno zabieg, jak i czas rekonwalescencji, w moim przypadku bez bólu. Polecam Pana Doktora.

Paweł N. | żródło www.znanylekarz.pl