fbpx

Laserowe leczenie torbieli pilonidalnej SiLaC

Laserowe usuwanie torbieli pilonidalnej (SiLaC) jest skuteczą, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia, która może być wykonana w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu nasiękowym.

Torbiel włosowata

Torbiel włosowa (pilonidalna), okolicy guzicznej jest przewlekłym, złożonym stanem zapalnym występującym w okolicy krzyżowo-guzicznej, w obrębie szpary pośladkowej, często sprawiając, że pacjent czuje się niekomfortowo i wpędzając w zakłopotanie. W przypadku niezastosowania odpowiedniego leczenia cysta włosowa może powodować bolesne objawy. W fazie ostrej na pierwszy plan wysuwają się symptomy ostrego uogólnionego stanu zapalnego, a więc silne dolegliwości bólowe zajętego miejsca, z gorączką, dreszczami i zaczerwienieniem skóry okolicy krzyżowo-guzicznej.


W fazie przewlekłej cysta pilonidalna zazwyczaj przebiega bezobjawowo przez wiele lat, okresowo wytwarzając ropną lub ropno-krwistą wydzielinę o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu. Mając na uwadze powyższe objawy, w celu dokładnej diagnostyki należy zgłosić się do lekarza chirurga, który pod kontrolą USG oceni zmianę i postawi ostateczną diagnozę. Torbiel pilonidalną najłatwiej jest pomylić z przetoką okołoodbytniczą, ale przy różnicowaniu należy również wziąć pod uwagę ropień odbytu oraz zmiany skórne w przebiegu gruźlicy i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Kwalifikacja do zabiegu:

Decyzję o zabiegu zatoki włosowej podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu i ustala dogodny termin operacji. Metoda laserowej ablacji torbieli pilonidalnej (SiLaC) jest skuteczą, małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia. Może być wykonana w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu nasiękowym.

Zazwyczaj każda torbiel włosowa kwalifikuje się do leczenia laserem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy cyście towarzyszy stan zapalny i ropień. W takich sytuacjach wszystko zależy od tego w jakiej fazie jest ropień. Jeśli naciek zapalny jest duży, a ropień się nie drenuje, w pierwszej kolejności konieczne będzie nacięcie torbieli, a dopiero w kolejnym etapie leczenia będzie możliwe wykonanie zabiegu laserowego.

Przebieg zabiegu:

Po podaniu znieczulenia i przygotowaniu pola operacyjnego torbiel pilonodalną nacina się w jej górnym biegunie. Przy użyciu sondy poszerza się kanaliki zatoki. Następnie do jamy torbieli, jej kanału i kanalików wprowadza się laserowy światłowód radialny i wykonuje się ablację ścian przy użyciu lasera o długości fali 1470nm. Do oczyszczenia kanału jamy torbieli oraz kanału zatoki z włosów i martwego naskórka używa się chirurgicznej łyżeczki. Po operacji zakłada się opatrunek jałowy. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić gabinet zabiegowy i udać się do domu.

Zalecenia po zabiegu

- w początkowym okresie niezbędna jest codzienna zmiana opatrunku i przemywanie rany preparatem odkażającym
- po kilku dniach można ranę umyć wodą z mydłem
- do momentu zagojenia należy stosować opatrunki
 
 
90%

Skuteczność leczenia torbieli pilonidalnych przy użyciu ablacji laserowej ocenia się na około 90,3% podczas pierwszej sesji. U pacjentów, u których wystąpiła potrzeba wykonania ponownej ablacji zatoki pilonidalnej skuteczność drugiego zabiegu szacuje się na ok. 78,3%. Czas gojenia rany pooperacyjnej wynosi ok 4-6 tygodni.

Opinie pacjentów

Polecam w 100%. Przyjazna atmosfera w klinice, a Pan dr Zapotoczny rzeczowy i bardzo życzliwy. Człowiek z powołaniem! Zabieg laserowego usunięcia torbieli włosowatej, którą hodowałam od wielu lat, trwał wraz z konsultacją nie dłużej niż godzinkę. Po zabiegu tylko kilka dni bolało, i zaraz można było wrócić do życia! Małe milimetrowe ranki zagoiły się w ciągu dobrego miesiąca, nie dokuczając w tym czasie. Super metoda! Jeśli ktoś się zastanawia to nie ma nad czym! Dziękuje

Anna H. | żródło www.znanylekarz.pl

Dzisiaj miałem zabieg usunięcia torbieli pilonidalnej z użyciem lasera przez Pana dr. Norberta Zapotocznego. Cała wizyta z zabiegiem trwała około godziny. Bardzo miły personel, super przyjazna atmosfera. Wszystko odbyło się bez najmniejszego problemu. Polecam wszystkim kto zmaga się z tym problem. Nie spodziewałem się że ta metoda jest tak mało inwazyjna.

Romuald W. | źródło: www.google.com


Pan dr. Norbert Zapotoczny zna się na rzeczy, a jednocześnie jest bardzo miły i przyjazny dla pacjenta. Podczas pierwszej wizyty zbadał dokładnie, wyczyścił i wyczerpująco przedstawił jak będzie wyglądał oraz na czym polega zabieg laserowego usunięcia paskudnej, ropnej torbieli pilonidalnej, która doskwierała mojemu synowi. Bez problemu znalazł nieodległy termin i zgodnie z planem dolegliwość została usunięta w ciągu zaledwie godzinnej wizyty i jedynie w znieczuleniu miejscowym. O przewadze metody laserowej nad klasyczną, może świadczy fakt, że pół godziny po zabiegu syn zapytał mnie czy może pobiegać. I pobiegał. W ciągu kilku dni ranka się zagoiła, niemal bezboleśnie. Dziś minęło już kilka miesięcy i jakby zapomnieliśmy, że był taki problem. Z czystym sumieniem, serdecznie polecam Pana dr. Zapotocznego za wyjątkowo rzadko spotykane połączenie fachowości i życzliwego podejścia do pacjenta.

Paweł M. | żródło www.znanylekarz.pl

Pan Dr ma świetne podejście do pacjenta. Jest empatyczny i spokojny. Odpowiada na zadawane pytania i rozwiewa wątpliwości. Zarówno zabieg, jak i czas rekonwalescencji, w moim przypadku bez bólu. Polecam Pana Doktora.

Paweł N. | żródło www.znanylekarz.pl

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje zabieg?
Cena zabiegu zgodnie z obowiązującym na naszej stronie cennikiem obecnie wynosi 4900 zł.

W cenie zawarte są wizyty kontrolne oraz gwarancja przeprowadzenia przez nas ewentualnej reoperacji, gdyby nastąpił nawrót torbieli w ciągu pierwszego roku od zabiegu.
Czy trzeba umówić się na wizytę kwalifikującą do zabiegu?
Standardową procedurą jest wcześniejsza kwalifikacja do metody laserowej podczas konsultacji u dr Norberta Zapotocznego.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy mieszkają w różnych częściach Polski umożliwiamy również kwalifikację i przeprowadzenie zabiegu na jednej wizycie. Niezbędne jest wtedy przygotowanie się do zabiegu, więc jeśli są Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem prosimy o kontakt z Naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta, które przekażą dokładne informację oraz wyznaczą termin wizyty.
Każda torbiel włosowa kwalifikuje się do leczenia laserem?
Zazwyczaj każda torbiel włosowa kwalifikuje się do leczenia laserem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy torbieli towarzyszy stan zapalny i ropień.

W takich sytuacjach wszystko zależy od tego w jakiej fazie jest ropień. Jeśli naciek zapalny jest duży, a ropień się nie drenuje, lekarz w pierwszej kolejności musi go naciąć, a dopiero w kolejnym etapie leczenia będzie możliwe wykonanie zabiegu usunięcia torbieli.

Natomiast jeśli zdążyła utworzyć się przetoka, z której wycieka ropa oraz dodatkowo pacjent nie ma nasilonych objawów stanu zapalnego, takich jak gorączką, ropień nie będzie przeciwwskazaniem do zabiegu laserowego.
Ile mniej więcej wynosi czas oczekiwania na wizytę u Państwa?
Kwestia terminów jest bardzo zmienna. Proszę skontaktować się z Naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta, które przekażą dokładne informacje na temat najbliższych terminów.
Czy jest możliwość wykonania zabiegu na pierwszej wizycie?
Standardową procedurą jest wcześniejsza kwalifikacja do metody laserowej podczas konsultacji u dr Norberta Zapotocznego.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów, którzy mieszkają w różnych częściach Polski umożliwiamy również kwalifikację i przeprowadzenie zabiegu na jednej wizycie. Niezbędne jest wtedy przygotowanie się do zabiegu, więc jeśli są Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem prosimy o kontakt z Naszymi Asystentkami ds. Obsługi Pacjenta, które przekażą dokładne informację oraz wyznaczą termin wizyty.
Czy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu?
Laserowa ablacja torbieli włosowej wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 1 godziny, a po zabiegu pacjent opuszcza Nasze Centrum Medyczne o własnych siłach. Nie jest konieczna hospitalizacja.
Ile trwa rekonwalescencja?
Po zabiegu pacjenci wracają do codziennych aktywności na drugi dzień. Czas gojenia rany wynosi o 4 do 6 tygodni. Przez okres gojenia wymagana jest podstawowa higiena rany - codzienna dezynfekcja oraz zmiana opatrunków.
Czy są jakieś skutki uboczne?
Jak po każdym zabiegu, również po zabiegu SiLaC może dojść do powikłań. Standardowymi możliwymi powikłaniami, związanymi z procedurą SiLaC jest zakażenie rany pooperacyjnej (które może prowadzić do przedłużonego gojenia), oparzenie skóry od temperatury lasera czy nadmierny wysięk z rany.