Wycinanie zmian skórnych

 
 

Wycinanie zmian skórnych

Zabiegi wycięcia zmian skórnych przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym

 

Zmiany skóry i tkanki podskórnej są bardzo powszechne. Najczęściej są to zmiany łagodne o charakterze zmian barwnikowych, tłuszczaków, kaszaków, włókniaków lub brodawek (np. kurzajki). Oprócz charakteru estetycznego zmiany mogą ulegać nawracającym stanom zapalnym i infekcjom. Najpoważniejszym zagrożeniem są zmiany nowotworowe, które mogą przypominać zmiany łagodne lub z nich powstawać (transformacja nowotworowa, zezłośliwienie).

Jak wygląda wycięcie zmiany?

Zabieg wycięcia zmian skórnych przebiega w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu rana zostaje zszyta tak, aby pozostawić jak najmniej widoczną bliznę. Następnie na ranę zakłada się jałowy opatrunek i pacjent może wrócić do domu.

Zalecenia po zabiegu:

Po zabiegu należy codziennie odkażać ranę oraz zmieniać opatrunki. Można to robić samemu w domu lub przyjeżdżać do naszego centrum po wcześniejszym umówieniu wizyty z wykwalifikowaną pielęgniarką lub lekarzem. Kąpiel pod prysznicem można odbyć już po 3-4 dniach. Jeżeli pozostawiono niewchłanialne szwy to należy je usunąć po 7-10 dniach. Czasem pozostawia się szew rozpuszczalny, którego usuwać nie trzeba.