fbpx

Skleroterapia

Usuwanie żylaków

Skleroterapia to metoda, która służy głównie do zamykania niewielkich żylaków i pajączków naczyniowych. Poprzez nakłucie żylakowato zmienionych naczyń, wstrzykuje się do ich światła substancję wywołującą reakcję śródbłonka naczyniowego, która doprowadza do zamknięcia się i zwłóknienia ostrzykniętego naczynia. Sklerozantem jest najczęściej polidokanol - detergent, który można podawać w formie płynu lub sztywnej piany. Występuje w różnych stężeniach, które używa się w zależności od średnicy i grubości ściany naczynia. Po ostrzyknięciu naczynia stosuje się miejscowo kilkuminutowy ucisk, w niektórych przypadkach czasowe uniesienie kończyny.

Wskazania do zabiegu:

Skleroterapia jest skuteczna w przypadku żylaków siatkowatych oraz pajączków naczyniowych. Pajączki chorobowe są poszerzonym naczyniem krwionośnym, które znajduje się zaraz pod powierzchnią skóry. W przypadku dużych żylaków, na decyzję o wybraniu tej metody wpływa również wiek pacjenta oraz zaawansowanie choroby.

Korzyści zabiegu:

- zapobieganie powikłaniom w przebiegu choroby żylakowej,
- usuwanie dolegliwości,
- poprawa estetyki kończyn dolnych,
- mniejsze ryzyko i obciążenie, niż w przypadku metod operacyjnych.

Przeciwwskazania do zabiegu:

- znaczna otyłość,
- zaawansowana cukrzyca,
- niektóre rodzaje nadciśnienia,
- zakrzepica żył głębokich,
- rozległe zakażenie bakteryjne skóry.

Przebieg zabiegu:

Poprzez nakłucie żylakowato zmienionych naczyń, wstrzykuje się do ich światła substancję wywołującą reakcję śródbłonka naczyniowego, która doprowadza do zamknięcia się i zwłóknienia ostrzykniętego naczynia. Sklerozantem jest najczęściej polidokanol - detergent, który można podawać w formie płynu lub sztywnej piany. Występuje w różnych stężeniach, które używa się w zależności od średnicy i grubości ściany naczynia. Po ostrzyknięciu naczynia stosuje się miejscowo kilkuminutowy ucisk, w niektórych przypadkach czasowe uniesienie kończyny.

Zalecenia po zabiegu:

- Bezpośrednio po zabiegu zaleca się ok 15-20 minutowy spacer,
- noszenie pończochy o I stopniu ucisku przez 24 godziny po zabiegu a następnie przez 1 tydzień w ciągu dnia,
- unikanie ekspozycji kończyn na promieniowanie słoneczne ( przez okres 1 miesiąca).

Już następnego dnia można wrócić do umiarkowanej aktywności fizycznej (spacery, chodzenie po schodach, praca nie wymagająca wzmożonego wysiłku), do uprawiania sportu można wrócić po 1-2 tygodniach.