Dni robocze: 8.00 - 20.00

Biopsja piersi

Wskazaniem do wykonania biopsji gruboigłowej lub biopsji mammotomicznej piersi jest wykryta w badaniach obrazowych (usg piersi, mammografia) lub palpacyjncych zmiana ogniskowa budząca niepokój onkologiczny. Celem obydwu procedur jest ustalenie rozpoznania histopatologicznego na podstawie pobranych wycinków.

Biopsja gruboigłową, choć jest badaniem mniej inwazyjnym, to daje mniejsze próbki tkankowe ze zmiany piersi i wymaga oddzielnego wprowadzenia igły do każdej próbki. Biopsja mammotomiczna wykorzystuje system ssący, który pozwala na uzyskanie większej próbki materiału tkankowego z jednego wkłucia.

Obydwie procedury przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po biopsji można wrócić do domu.

Przebieg biopsji gruboigłowej piersi

Po zakwalifikowaniu do procedury lekarz przystępuje do wykonania biopsji u pacjenta leżącego na plecach lub lekko obróconego. Przed przystąpieniem do zabiegu miejsce, w które ma zostać wprowadzona igła odkaża się środkiem dezynfekcyjnym. Po zlokalizowaniu zmiany za pomocą głowicy USG wstrzykuje się 2% lignokainę, w celu miejscowego znieczulenia. Kiedy znieczulenie zacznie działać, wprowadza się igłę o szerokości ok. 1,5 – 3 mm w miejsce docelowe, a następnie uruchamia mechanizm spustowy, który pobiera materiał tkankowy. Czynność powtarza się kilkukrotnie, aby otrzymać odpowiednią ilość materiału. Pobrany materiał wysyłany jest do oceny histopatologicznej, a miejsce po biopsji obmywa się, dezynfekuje i zakłada opatrunek. Biopsja gruboigłową piersi trwa około 15 – 20 min.

Przebieg biopsji mammotomicznej

Podobnie jak podczas biopsji gruboigłowej przed przystąpieniem do procedury miejsce, w które ma zostać wprowadzona igła odkaża się środkiem dezynfekcyjnym. Następnie zmiana jest dokładnie lokalizowana za pomocą głowicy USG oraz podawane jest znieczulenie miejscowe. Po upewnieniu się, że znieczulenie działa wprowadza się igłę o szerokości 2 – 3 mm w miejsce docelowe, a następnie uruchamia mechanizm, który pod ciśnieniem zasysa otaczającą tkankę do środka igły przez specjalny rowek i pobiera materiał tkankowy. Pobrany materiał wysyłany jest do oceny histopatologicznej, a miejsce po biopsji obmywa się, dezynfekuje i zakłada opatrunek. Biopsja mammotomiczna piersi trwa około 15 – 20 min.

Dowiedz się więcej
z naszego bloga:

Chirurgia onkologiczna

USG piersi – co powinnaś wiedzieć o badaniu?

USG piersi, obok mammografii jest badaniem odgrywającym istotną rolę w profilaktyce raka piersi. O ile w diagnostyce onkologicznej stanowią badania wzajemnie dopełniające się, tak w badaniach profilaktycznych, u pacjentek młodszych zalecane jest badanie USG piersi, a u starszych mammografia. Kiedy wykonać USG piersi? USG piersi jest nieinwazyjną i skuteczną metodą obrazowania, dzięki której możliwe jest […]

Chirurgia ogólna / Chirurgia onkologiczna

Zmiany skórne – kiedy usunąć?

Niektórym pacjentom pojawienie się na ciele zmian skórnych spędza sen z powiek, inni żyją z nimi latami. Jak powinniśmy reagować na pojawienie się zmian skórnych? Kiedy choroby i wykwity skórne należy skonsultować ze specjalistą? U specjalisty warto skonsultować wszystkie zmiany skórne, jednak szczególną uwagę powinniśmy poświęcić zmianom, które w niedużym odstępie czasu powiększyły się, zmieniły […]

Chirurgia onkologiczna

Biopsja tarczycy – kiedy wykonać badanie?

Tarczyca jest gruczołem zbudowanym z dwóch płatów połączonych cieśnią. Zlokalizowana jest w okolicach szyi. Jej podstawową funkcją jest produkcja dwóch bardzo istotnych dla organizmu hormonów: trójjodotyroniny i tyroksyny. Kiedy praca tarczycy jest zaburzona, a poziomy hormonów wykraczają poza normę, podczas diagnostyki na konsultacji endokrynologicznej w badaniu usg mogą zostać odkryte guzki czyli zmiany ogniskowe. Aby […]