fbpx

Korekcja wrastającego paznokcia

Korekcja wrastającego paznokcia

Chirurgia ogólna

W początkowym okresie, gdy zmiany nie są zbytnio nasilone, skuteczne mogą być metody zachowawcze, jak np. ortonyksja, czyli zakładanie klamerek, które zmieniaja tor wzrostu płytki paznokciowej. Jednak w przypadku zaawansowanych, nawracających zmian zapalnych z towarzyszącą infekcją, najskuteczniejsze są metody chirurgiczne.

Przyczyny wrastania paznokcia:

- genetycznie uwarunkowana budowa anatomiczna,
- uszkodzenie macierzy paznokcia przez uraz lub infekcję,
- wady budowy kości i stawów palca,
- zmiany naczyniowe w przebiegu niewydolności krążenia,
- zbyt ciasne obuwie,
- otyłość,
- nadpotliwość powodująca macerację naskórka.

W początkowym okresie, gdy zmiany nie są zbytnio nasilone, skuteczne mogą być metody zachowawcze, jak np. ortonyksja, czyli zakładanie klamerek, które zmieniają tor wzrostu płytki paznokciowej. Jednak w przypadku zaawansowanych, nawracających zmian zapalnych z towarzyszącą infekcją, najskuteczniejsze są metody chirurgiczne.

Fenolizacja macierzy paznokcia to zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu nasiękowym (techniką Obersta).

Na czym polega fenolizacja?
Po znieczuleniu palca i odkażeniu skóry i paznokcia, narzędziem chirurgicznym wyjmuje się brzeg paznokcia z wału wraz ze skrzydełkiem paznokcia. Przycina się brzeżnie płytkę paznokciową, tak, aby pomiędzy paznokciem i wałem pozostawić niewielką szczelinę. Następnie podaje się do niej 88% roztwór Fenolu, którego zadaniem jest chemiczna denaturacja odsłoniętej macierzy, dzięki czemu paznokieć będzie rósł węższy i nie będzie wrastał w wał paznokciowy.

Proces gojenia trwa do około 1 miesiąca, jednak do pełnej sprawności dochodzi się już po kilku - kilkunastu dniach. Nie wymaga pozostawiania szwów ani wycinania części palca, jak w przypadku innych metod chirurgicznych. W początkowym okresie może wymagać przyjmowania leków przeciwbólowych i zmieniania opatrunków, do czasu wygojenia się wału paznokciowego

Zalety fenolizacji macierzy paznokcia:

- najmniej inwazyjna metoda chirurgiczna leczenia wrastającego paznokcia,
- daje doskonałe efekty kosmetyczne,
- natychmiast uwalnia od bólu.