Dni robocze: 8.00 - 20.00

Pajączki naczyniowe – jak usunąć?

Opublikowano: 9 kwietnia 2021

Większość pacjentów zgłaszająca się do chirurga naczyniowego z pajączkami traktuje je jako problem estetyczny. Teleangiektazje i wenulektazje są jednak najczęściej objawem pojawiającej się lub postępującej niewydolności żylnej. Jakie możliwości leczenia mamy do wyboru, jeśli zobaczymy pajączki naczyniowe na naszych nogach?

Konsultacja w poradni chorób naczyń – pierwszy krok

Pierwszym krokiem w przypadku pojawienia się pajączków naczyniowych jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym. Podczas wizyty specjalista przeprowadzi wywiad lekarski, w którym ustali między innymi, czy w rodzinie pacjenta występowała wcześniej niewydolność żylna i żylaki. Następnie zostanie wykonane badanie usg doppler, które pozwoli specjaliście ocenić stan i drożność naczyń. Na podstawie przeprowadzonego badania i wywiadu chirurg naczyniowy będzie mógł zakwalifikować pacjenta do leczenia. Istnieje kilka metod skutecznego i bezpiecznego usuwania pajączków naczyniowych m.in. skleroterapia oraz laseroterapia przezskórna vasculaze.

Skleroterapia pajączków naczyniowych

Skleroterapia jest metodą zamykania pajączków przy pomocy chemicznego sklerozantu, czyli substancji, która po wprowadzeniu do naczynia powoduje obrzęk ściany, zmniejszenie w nim przepływu i w konsekwencji jego zwłóknienie. Efekt zamknięcia pajączka widoczny jest od razu, jednak na całościowy efekt kosmetyczny musimy poczekać w zależności od wielkości i głębokości położenia naczynia od kilku tygodni do kilku miesięcy. Procedura jest prawie bezbolesna i najczęściej wykonywana bez znieczulenia. Skleroterapia jest nieinwazyjna i bezpieczna, a zastosowanie kilku technik tego zabiegu pozwala usuwać naczynka różniej wielkości. W przypadku pajączków o bardzo małej średnicy istnieje jednak ryzyko podania sklerozantu poza ścianę naczynia. W takim wypadku częściej proponowanym zabiegiem jest laseroterapia przezskórna.

Laseroterapia przezskórna Vasculaze

Vasculaze to urządzenie przeznaczone do koagulacji i zamykania łagodnych zmian naczyniowych. Podczas zabiegu specjalnie zaprojektowana głowica wysyła impulsy światła, powodując zanikanie pajączków. Zabieg jest szybką procedurą, która trwa kilka sekund w obszarze jednego naczynia. Całkowity czas jednej sesji wynosi ok. 40 min. Procedura cechuje się bardzo dobrą skutecznością, jednak pełen efekt widoczny jest stopniowo, po wykonaniu serii kilku zabiegów. Ich ilość zależy od ilości i rodzaju pajączków. Zazwyczaj są to 3 sesje wykonywane w odstępach 4 – 8 tygodni.

Zabieg EVLT

Jeśli podczas badania usg doppler chirurg naczyniowy zdiagnozuje niewydolność żylną, wykonanie zabiegu skleroterapii lub laseroterapii przezskórnej może okazać się niewystarczającym rozwiązaniem lub jedynie maskowaniem problemu. W przypadku stwierdzenia niedrożnych naczyń rekomendowanym rozwiązaniem jest ich laserowa ablacja wewnątrzżylna. Zabieg EVLT może być wykonany jako pierwszy etap leczenia lub jednocześnie z zabiegiem skleroterapii.

Wszystkie metody usuwania pajączków naczyniowych stosowane są z wysoką skutecznością, jednak żadna z nich nie chroni pacjenta przed powstaniem nowych sieci naczynek. U pacjentów borykających się z niewydolnością żylną i pajączkami naczyniowymi zalecane jest kontrolowanie stanu naczyń pod okiem specjalisty oraz usuwanie pojawiających się pajączków naczyniowych. Opieka doświadczonego chirurga naczyniowego przyczyni się do zachowania pod kontrolą choroby żylnej.

Poradnia chorób naczyń

W poradni chorób naczyń zajmujemy się diagnostyką i leczeniem żylaków, zakrzepicy żylnej, powikłań miażdżycy oraz cukrzycy. Stosujemy nowoczesne i małoinwazyjne techniki zabiegowe, po których pacjenci bardzo szybko wracają do pełnej sprawności.

Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

Skorzystaj z pomocy VenoMedica

Wybierz odpowiednią poradnię i skontaktuj się ze specjalistą:

Poradnie

Podziel się opinią

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments