Dni robocze: 8.00 - 20.00

Operacja zespołu rowka nerwu łokciowego

Zespół rowka nerwu łokciowego to druga co do częstości, po zespole cieśni nadgarstka, neuropatia uciskowa kończyny górnej. Zaburzenie funkcji nerwu łokciowego spowodowane jest uciskiem tego nerwu w okolicy stawu łokciowego.

Objawy zespołu rowka nerwu łokciowego

  • Drętwienie i mrowienie w obrębie małego palca i połowy palca serdecznego,
  • Dolegliwości bólowe tej okolicy,
  • Zaburzenia motoryki (problem z wykonywaniem codziennych czynności, np. chwytaniem przedmiotów),
  • Zanik mięśni w obrębie ręki,
  • Zaburzenia funkcji kończyny górnej.

Zazwyczaj objawy pojawiają się stopniowo, a do poważnych i trwałych uszkodzeń dochodzi w przypadku nieleczenia choroby.

Kwalifikacja do zabiegu

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas konsultacji ortopedycznej. W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, którego celem jest ustalenie objawów oraz sytuacji, w których objawy się pojawiają lub nasilają. Następnie specjalista przystępuje do badania fizykalnego, podczas którego wykonuje badanie palpacyjne uzupełnione w razie konieczności badaniem  ultrasonograficznym. Badaniem wspomagającym postawienie rozpoznania jest badanie elektromiografii (EMG). Jest to badanie polegające na pomiarze impulsów przewodzenia nerwowego, którego celem jest ustalenie czy ucisk nerwu łokciowego zlokalizowany jest w okolicy stawu łokciowego czy na innym jego poziomie.

Przebieg zabiegu

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego polega na operacyjnym uwolnieniu nerwu łokciowego w okolicy stawu łokciowego. Po przygotowaniu pola operacyjnego oraz znieczuleniu kończyny lekarz wykonuje nacięcie skóry po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego, a następnie, po dotarciu do nerwu, dokonuje uwolnienia nerwu z ucisku poprzez rozcięcie okolicznych tkanek. Na ranę zakładane są szwy oraz jałowy opatrunek. Procedura trwa ok. 60 min, a pacjent bezpośrednio po niej może opuścić placówkę. Ustąpienie dolegliwości zależne jest od stopnia zaawansowania choroby. Wielu pacjentów zgłasza ustąpienie dolegliwości bólowych od razu po zabiegu, jednakże regeneracja nerwu może trwać do kilku miesięcy.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich:

  • Odciążenie kończyny do czasu wygojenia rany,
  • Zmiana opatrunków co 2 dni,
  • Usunięcie szwów skórnych w 10 – 14 dobie od zabiegu,
  • Utrzymanie kończyny w cieple.

Dowiedz się więcej
z naszego bloga:

Ortopedia

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek zwyrodnienia lub obrzęku zapalnego struktur w kanale nadgarstka. W wyniku obrzęku tkanek, dochodzi do ucisku i niszczenia delikatnego nerwu pośrodkowego. Powstały ucisk może powodować dolegliwości bólowe oraz utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka Objawy zespołu cieśni nadgarstka Nerw pośrodkowy jest nerwem splotu ramiennego, który odpowiada za unerwienie […]

Fizjoterapia

Palec zatrzaskujący

Palec „zatrzaskujący”, „strzelający”, „trzaskający” jest schorzeniem, którego objawy i dolegliwości bólowe skutecznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Schorzenie palca zatrzaskującego związane jest ze ścięgnami mięśni przedramienia odpowiadającymi za ruch zginania palców w dłoni. W zdrowej ręce, podczas czynności zginania i prostowania palca, ścięgna, pomagające mięśniom zginaczy i prostowników wykonać ruchy w stawach, poruszają się płynnie w […]