Dni robocze: 8.00 - 20.00

Czy dotyczy mnie Hashimoto?

Opublikowano: 7 lipca 2018

Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy twoje problemy ze snem, kłopoty z koncentracją, wzrost masy ciała lub wiecznie sucha skóra to tylko chwilowe osłabienie organizmu? A może to początek poważnej choroby? Jeśli objawy te utrzymują się przez dłuższy czas lub się powtarzają, to być może winowajcą jest gruczoł tarczycy.

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Produkowane przez nią hormony: trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) stymulują wzrost i rozwój organizmu, wpływają na metabolizm i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Praca tarczycy wpływa także na funkcjonowanie układu rozrodczego i pokarmowego. Tarczyca wpływa więc zarówno na fizyczne jak i psychiczne procesy zachodzące w organizmie człowieka.

Hashimoto – co to takiego?

Obco brzmiące słowo „Hashimoto” to nazwisko japońskiego chirurga, który pierwszy opisał cztery przypadki tej choroby.  Choroba Hashimoto jest zapaleniem gruczołu tarczycy mającym podłoże autoimmunologiczne. W chorobie tej, w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego, dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy i w konsekwencji do jej powolnego niszczenia, co prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów.

Choroba ta częściej występuje u pacjentów z innymi choroba autoimmunologicznymi (np. celiakią, cukrzycą typu 1, bielactwem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, niedokrwistością Addisona i Biermera.

Objawy choroby

Objawy choroby Hashimoto często są lekceważone lub tłumaczone ogólnym osłabieniem organizmu. Zaliczamy do nich:

  • ciągłe uczucie zmęczenia i senności, kłopoty z koncentracją i zawroty głowy,
  • zmienność nastrojów i stany depresyjne,
  • pogorszenie stanu zdrowia skóry ( skóra sucha, szorstka, łuszcząca),
  • osłabienie lub wypadanie włosów,
  • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność,
  • zaparcia,
  • zwiększenie masy ciała oraz podniesiony poziom cholesterolu

Diagnostyka choroby

Badaniem tarczycy zajmuje się lekarz endokrynolog. Na wizycie lekarz przeprowadza z nami wywiad oraz wykonuje  badanie ultrasonograficzne tarczycy, które ocenia jej rozmiar, echostrukturę oraz ewentualną obecność zmian ogniskowych. Dodatkowo jeśli lekarz stwierdzi konieczność, wystawi skierowanie na badania laboratoryjne (TSH, FT4, FT3 oraz przeciwciała antyTPO i ewentualnie antyTG), które sprawdzą czy gruczoł tarczycy funkcjonuje prawidłowo oraz w przypadku obecności zmian ogniskowych zleci wykonanie biopsji tarczycy.

Jak widać, wiele czynników może świadczyć o chorobie Hashimoto, dlatego warto upewnić się czy problem nas dotyczy na wizycie u specjalisty.

W przypadku potwierdzenia rozwoju niedoczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto, lekarz zaleci przyjmowanie preparatu lewotyroksyny. Leczenie jest przewlekłe i wymaga kontynuacji przez całe życie.

Jeśli mamy objawy mogące świadczyć o chorobie Hashimoto i związanej z nią niedoczynnością, nie powinniśmy ich bagatelizować, gdyż nieleczona choroba może prowadzić  do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. W przypadku potwierdzenia rozwoju niedoczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto, lekarz zaleci przyjmowanie preparatu lewotyroksyny. Leczenie jest przewlekłe i wymaga kontynuacji przez całe życie.

Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

Skorzystaj z pomocy VenoMedica

Wybierz odpowiednią poradnię i skontaktuj się ze specjalistą:

Poradnie

Podziel się opinią

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments