Dni robocze: 8.00 - 20.00

Palec zatrzaskujący

Opublikowano: 23 maja 2019

Palec „zatrzaskujący”, „strzelający”, „trzaskający” jest schorzeniem, którego objawy i dolegliwości bólowe skutecznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności.

Schorzenie palca zatrzaskującego związane jest ze ścięgnami mięśni przedramienia odpowiadającymi za ruch zginania palców w dłoni. W zdrowej ręce, podczas czynności zginania i prostowania palca, ścięgna, pomagające mięśniom zginaczy i prostowników wykonać ruchy w stawach, poruszają się płynnie w troczkach – strukturach, wytworzonych przez więzadła, których zadaniem jest przytrzymanie ścięgien przy kościach i przeniesienie siły mięśni na palce. Kiedy powierzchnia ścięgna w wyniku zwiększonego tarcia zostaje pogrubiona, jego przejście przez troczek jest utrudnione i palec nie zgina się w prawidłowy sposób. Czasami, gdy palec zostanie przyblokowany w troczku w pozycji zgiętej, mięśnie prostowników, mogą nie mieć wystarczająco dużo siły, aby samodzielnie go wyprostować. W takim wypadku chory może wspomagać się drugą ręką, jednak takie prostowanie palca może powodować dodatkowe dolegliwości bólowe.

Przyczyny i objawy schorzenia

Najczęstszą przyczyną palca zatrzaskującego jest długotrwałe przeciążenie mięśni ręki poprzez wykonywanie powtarzających się czynności. Na chorobę narażone są również osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę oraz osoby, które przebyły uraz dłoni.

Początkowo palec zatrzaskujący objawia się jedynie trudnościami w poruszaniu palcem. Zginaniu i prostowaniu nie towarzyszy ból, ale podczas ruchu słychać charakterystyczne trzeszczenie. Jeśli objaw jest zlekceważony przez pacjenta, w ścięgnie wystawionym na długotrwałe ocieranie o ścianę troczku dochodzi do powstania stanu zapalnego, obrzęku, zgrubień oraz bolesnego guzka. Dolegliwości bólowe pojawiają się początkowo w momencie prostowania palca, a następnie mogą promieniować na większy obszar dłoni nawet w bezruchu.

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie palca zatrzaskującego stawiana jest podczas badania fizykalnego na konsultacji ortopedycznej.

Jeśli palcu zatrzaskującemu nie towarzyszą większe dolegliwości bólowe, a ruchomość palca jest minimalnie ograniczona, leczenie polega na odciążeniu chorej ręki i unieruchomieniu palca oraz ewentualnie iniekcji sterydami, których zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego i obrzęku.

W przypadku zaawansowanego schorzenia, w którym doszło do przyblokowania zgiętego palca, zalecany jest zabieg chirurgiczny. Operacja palca zatrzaskującego przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg polega na przecięciu troczka i przywróceniu gładkiej ruchomości ścięgna zginaczy.

Fizjoterapia

Okres rekonwalescencji po operacji palca zatrzaskującego trwa zazwyczaj ok. 1-1,5 miesiąca. Jego bardzo istotnym elementem jest rehabilitacja, która pomaga zmniejszyć ryzyko powstania zrostów. Powstanie zrostów może ponownie ograniczyć ruchomość palca, dlatego terapia manualna powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz będzie kontrolował poprawność ich wykonywania.

Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

Skorzystaj z pomocy VenoMedica

Wybierz odpowiednią poradnię i skontaktuj się ze specjalistą:

Poradnie

Podziel się opinią

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments