Torbiel włosowa (pilonidalna) – czy choroba przejdzie sama?

Torbiel włosowa (pilonidalna) – czy choroba przejdzie sama?

Torbiel pilonidalna to choroba przewlekła, która charakteryzuje się okresowymi stanami zapalnymi na tle infekcyjnym. U jej podłoża leży struktura anatomiczna o charakterze torbieli, czyli jamy wyścielonej nabłonkiem, położonej w szparze międzypośladkowej, w okolicy krzyżowo-guzicznej. Jej charakterystyczną cechą są włosy rosnące w jej wnętrzu - stąd nazwa, torbiel (zatoka) włosowa lub pilonidalna (od łacińskich słów pilus - włos i nidus - gniazdo).

Objawy towarzyszące chorobie

Umiejscowienie torbieli powoduje, że okresowo dochodzi do namnażania się w jej wnętrzu bakterii, powodujących stan zapalny okolicznej tkanki, ból, gorączkę oraz wyciek ropnej treści o nieprzyjemnym zapachu, w przypadku otwarcia sie przetoki skórnej. Z czasem incydenty zapalne stają się coraz częstsze a torbiel rozleglejsza.

Skuteczny sposób leczenia torbieli pilonidalnej

Niestety nie istnieje żadne skuteczne leczenie domowe torbieli, poza przyjmowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku pojawienia się gorączki konieczne jest wprowadzenie antybiotyków. Gdy pojawi się ropień, często potrzebna jest interwencja chirurgiczna, która polega na nacięciu ściany torbieli, ewakuacji ropy, wypłukaniu i zdrenowaniu jej światła. Po ustąpieniu stanu zapalnego zmniejszają się dolegliwości bólowe a rana ulega zagojeniu. Jednak nie oznacza to pozbycia się problemu, gdyż cała struktura anatomiczna pozostaje nadal pod skórą. Jedynym skutecznym sposobem leczenia torbieli włosowej jest leczenie chirurgiczne. Tradycyjne operacje polegają na rozległym wycięciu torbieli, co wiąże się z pobytem w szpitalu, rozległą raną pooperacyjną, która trudno i długo się goi. Z powodu częstych powikłań gojenia rany większość chirurgów pozostawia ją otwartą, co przedłuża czas gojenia nawet do kilku miesięcy.

Torbiel włosowa jest źródłem
Twojego bólu i dyskomfortu?

Z myślą o pacjentach borykających się z torbielą pilonidalną stworzyliśmy Centrum Pilonidalne, które misją jest kompleksowa diagnostyka i leczenie torbieli włosowej.

Laserowa ablacja torbieli pilonidalnej

Obecnie jednym z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych sposobów leczenia chirurgicznego jest laserowa ablacja torbieli. Jej zaletą jest bardzo wysoka skuteczność, porównywalna do najlepszych metod klasycznych, niewielka, szybko gojąca się rana a przede wszystkim ambulatoryjny charakter operacji, po której pacjent od razu może wrócić do domu. Dzięki wprowadzeniu do wnętrza torbieli światłowodu oraz zniszczeniu jej ścian przy użyciu energii lasera, nie ma konieczności jej wycinania, co znacznie zmniejsza zakres operacji.
Laserowa ablacja torbieli włosowej (pilonidal sinus laser closure - SiLaC) jest procedurą, którą można wykonać w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności zastosowania narkozy lub znieczulenia podawanego do kanału rdzenia kręgowego. Sam zabieg trwa około 20-30 minut a pacjent może opuścić klinikę tuż po jego zakończeniu. Minimalna rana pooperacyjna nie przeszkadza w prowadzeniu normalnego trybu życia ani nie powoduje znacznych dolegliwości bólowych. W badaniach klinicznych skuteczność metody ocenia się na około 92-95%, podczas, gdy najczęściej wykonywane proste wycięcie zmiany charakteryzuje się skutecznością około 85%. Należy także zaznaczyć, że spośród wszystkich dostępnych metod, SiLaC pozostawia najlepszy efekt kosmetyczny.
Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *