Niektórym pacjentom pojawienie się na ciele zmian skórnych spędza sen z powiek, inni żyją z nimi latami. Jak powinniśmy reagować na pojawienie się zmian skórnych? Kiedy choroby i wykwity skórne należy skonsultować ze specjalistą?
U specjalisty warto skonsultować wszystkie zmiany skórne, jednak szczególną uwagę powinniśmy poświęcić zmianom, które w niedużym odstępie czasu powiększyły się, zmieniły kształt, zabarwienie, a także zmianom dającym inne objawy, takie jak - ból, pieczenie oraz swędzenie.
Diagnostyka
Podczas konsultacji dermatologicznej zmiany skórne na ciele są dokładnie badane przez specjalistę. Lekarz podczas badania ocenia jej wielkość, kształt, strukturę brzegów oraz pigmentację. W badaniu lekarzowi pomocny jest dermatoskop – urządzenie pozwalające obejrzeć zmianę nawet z 20-krotnym przybliżeniem.Usuwanie zmian skórnych
Na konsultacji lekarskiej poprzedzającej zabieg usunięcia zmian skórnych lekarz omawia z pacjentem jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz dobiera metodę zabiegową -chirurgiczne usunięcie lub elektrokoagulację zmiany skórnej.