Dni robocze: 8.00 - 20.00

Konsultacja proktologiczna – jak wygląda wizyta?

Opublikowano: 1 czerwca 2020

Choroby dolnego odcinka układu pokarmowego są dla wielu pacjentów źródłem codziennego bólu i dyskomfortu. Dolegliwości mogą być zarówno pojedynczym incydentem, jak również mogą przerodzić się w przewlekłą chorobę. Poczucie zawstydzenia często przewyższa dolegliwości bólowe pacjentów. Bagatelizujemy problemy, które są dla nas krępujące, powodując nasilanie objawów i rozwój choroby. Lekceważenie problemów proktologicznych lub zaleceń lekarskich może mieć poważny wpływ na kondycję dolnego odcinka układu pokarmowego, dlatego jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy warto skonsultować się ze specjalistą. Jak wygląda wizyta u proktologa?

Badanie przedmiotowe

Każda konsultacja specjalistyczna rozpoczyna się od rozmowy lekarza z pacjentem. Chcąc ułatwić pacjentowi pokonanie bariery w opowiadaniu o dolegliwościach, które mogą się mu wydawać wstydliwe, lekarz zadając pytania, nakierowuje pacjenta na istotne dla oceny choroby informacje. Przykładowe pytania, które może zadać lekarz, dotyczą trudności podczas wypróżniania oraz ich częstotliwość, obecność wycieków krwistych lub śluzowych oraz odczuwanie bólu lub pieczenia w okolicach odbytu. Ważne, aby podczas rozmowy z lekarzem pacjent czuł się komfortowo. Choć dla większość ludzi jest to niecodzienna sytuacja, proktolodzy codziennie pomagają pacjentom borykającym się ze schorzeniem odbytnicy i odbytu.

Badanie per rectum

Podczas badania per rectum lekarz ocenia, czy w kanale odbytu nie występują patologicznie zmienione lub bolesne miejsca. Dodatkowo podczas badania palcem sprawdzane jest napięcie mięśni zwieraczy. Badanie to jest rutynową i powszechnie stosowaną procedurą w proktologii.

Badanie anoskopowe

Badanie anoskopowe polega na ocenie odbytu i końcowego odcinka odbytnicy za pomocą krótkiego 7 – 9 cm wziernika. Oceniana jest błona śluzowa odbytu oraz sprawdzane jest, czy występują zmiany morfologiczne oraz cechy krwawienia. W przypadku ostrego stanu zapalnego, przeprowadzenie procedury bywa niemożliwe ze względu na ograniczenia bólowe pacjenta. W takim wypadku badanie przeprowadzane jest na kolejnej wizycie, po wprowadzeniu leczenia i ustąpieniu silnych objawów.

Badanie retroskopowe

Retroskopia wykonywana jest w celu oceny odbytnicy oraz końcowego odcinka esicy pod kątem obecności zmian nowotworowych. Procedura różni się od anoskopii długością wziernika, która w przypadku badania retroskopowego wprowadza jest na głębokość ok 20 – 25 cm oraz koniecznością wcześniejszego wykonania wlewki doodbytniczej w celu oczyszczenia jelita. Z tego powodu badanie nie jest przeprowadzane podczas pierwszej wizyty.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Dolegliwości proktologiczne mogą być pojedynczym incydentem, nawracać sporadycznie lub mogą przerodzić się w przewlekłą chorobę. Objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność i sugerować konieczność wizyty lekarskiej to:

  • ból i pieczenie w okolicach odbytu,
  • częste biegunki,
  • zaparcia,
  • problemy z wypróżnianiem (ból w trakcie lub po wypróżnieniu, utrzymujący się do kilku godzin),
  • krew w stolcu,
  • gorsze trzymanie gazów lub stolca.

Diagnostyka oraz prawidłowo postawiona diagnoza pozwolą wdrożyć leczenie, które zniweluje codzienny ból i dyskomfort pacjenta oraz zapobiegną rozwojowi groźnego schorzenia.

Konsekwencje bagatelizowania problemów

Lekceważenie problemów proktologicznych lub zaleceń lekarskich może mieć poważny wpływ na kondycję dolnego odcinka układu pokarmowego. Najczęstszym schorzeniem proktologicznym jest choroba hemoroidalna, czyli stan zapalny guzków krwawniczych stanowiących strukturę anatomiczną w kanale odbytu. Chorobotwórczo przepełnione krwią hemoroidy mogą powodować krwawienie podczas wypróżniania lub wypadać poza odbyt. W zależności od stopnia nasilenia choroby hemoroidalnej mogą pojawić się choroby współistniejące takie jak: zakrzep brzeżny odbytu, szczelina odbytu oraz ropień lub przetoka odbytu.

Zakrzep brzeżny odbytu

Zakrzep brzeżny odbytu jest bolesnym skrzepem w naczyniu hemoroidu zewnętrznego. Zakrzep brzeżny odbytu często mylony jest przez pacjentów z wypadniętym hemoroidem, dlatego w przypadku pojawienia się ostrego bólu i guzka istotne jest badanie lekarskie i często konieczna interwencja chirurgiczna.

Szczelina odbytu

Szczelina odbytu jest pęknięciem powłoki skórnej odbytu zwanej anodermą i odsłonięciem mięśnia zwieracza w kanale odbytu. Do uszkodzenia dochodzi zazwyczaj w sposób mechaniczny lub kiedy mięśnie zwieraczy mają zwiększone napięcie. Szczelina odbytu zazwyczaj objawia się silnym bólem podczas próby wypróżniania, utrzymujących się do kilku godzin oraz niewielkim krwawieniem. Dla niektórych pacjentów ból jest tak ogromny, że z obawy przed koniecznością wypróżnienia ograniczają spożywane posiłki.

Ropień oraz przetoka odbytu

Ropień oraz przetoka odbytu powstające na skutek stanu zapalnego wywołanego infekcją bakteryjną znajdujących się w kanale odbytu gruczołów. Objawy takie jak ból oraz obrzęk nasilają się w szybkim tempie, utrudniając pacjentowi poruszanie się i sprawiając dyskomfort przy próbach siadania. Ze względu na intensywność dolegliwości zazwyczaj konieczna jest szybka interwencja chirurgiczna polegająca na nacięciu ropnia. Zdarza się, że stan zapalny utrzymuje się na tyle długo, że w miejscu ropnia pojawiają się zgrubienia oraz wytwarzają bolesne przetoki.

Autor: VenoMedica
Prawa autorskie zastrzeżone.

Skorzystaj z pomocy VenoMedica

Wybierz odpowiednią poradnię i skontaktuj się ze specjalistą:

Poradnie

Podziel się opinią

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Comment
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
beti
beti
2 lat temu

Dr Norbert Zapotoczny jest świetnym specjalistą. Ma ogromną wiedzę w każdej ze swych specjalizacji. Leczę się u dr Zapotocznego długo, korzystam z konsultacji w zakresie specjalizacji jakie posiada. Jest cenionym specjalistą i każda moja wizyta to potwierdza. Ufam Panu doktorowi w kwestiach zdrowotnych w pełni. Posiada ogromną empatię co sprzyja nawiązaniu dobrego dialogu na linii lekarz – pacjent. Wyjaśnia wszystkie wątpliwości, odpowiada wyczerpująco na pytania. Dokładnie opisuje każdy etap leczenia. Pacjent jest w pełni zaopiekowany. Obsługa klinki bardzo serdeczna. Sama klinika jest bardzo dobrze zorganizowana i przytulna. Polecam dr Zapotocznego każdemu kto potrzebuje konsultacji, leczenia z zakresu jego specjalizacji.