Lato – czas leczenia żylaków!

Lato – czas leczenia żylaków!

Czy lato to dobry czas na laserowe leczenie żylaków? Czy nie lepiej poczekać na chłodniejsze, jesienne dni? To najczęściej pojawiające się pytania pacjentów z niewydolnością żylną w gabinetach chirurgów naczyniowych.

U podstaw tych pytań leży obawa przed wystąpieniem powikłań oraz niechęć do noszenia pończoch uciskowych w czasie upałów.

O tym, dlaczego nie należy odwlekać zabiegu laserowej ablacji wewnątrzżylnej (EVLT) latem, opowie dr n. med. Norbert Zapotoczny – specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej Specjalistycznego Centrum Medycznego VenoMedica.
- Rozwój medycyny oraz technik zabiegowych wpływa korzystnie nie tylko na proces leczenia, ale także na rekonwalescencję oraz odsetek powikłań. Po małoinwazyjnym zabiegu laserowej ablacji żył EVLT, pacjenci w większości przypadków nie wymagają żadnych leków przeciwbólowych oraz nie muszą ograniczać swojej normalnej aktywności fizycznej, a wyroby kompresyjne (pończochy, podkolanówki) stosowane są przez nich przez okres 2 tygodni.

Co jeśli te 2 tygodnie zbiegną się z falą upałów?

- Rzeczywiście, noszenie ciasnych pończoch latem nie należy do przyjemności. Należy jednak wziąć pod uwagę, co spowoduje nieleczona u pacjentów niewydolność żylna w upalne dni.

W wysokiej temperaturze dochodzi do rozszerzenia wszystkich powierzchownie położonych naczyń krwionośnych – w tym żylaków. Może to wywoływać lub nasilać już obecne obrzęki kończyn. Obrzęki w krótkim czasie mogą doprowadzić do stanów zapalnych skóry i tkanki podskórnej, które pojawiają się jako bolesne stwardnienia w miejscu zaczerwienionej, nadmiernie ucieplonej skóry. Stany zapalne mogą spowodować pojawienie się trwałych, brunatnych przebarwień skóry, alergii - swędzących wyprysków i sączących, surowiczych pęcherzyków, mogą też prowadzić do wystąpienia owrzodzeń żylnych - rozległych, sączących i bolesnych ran na podudziach, których zagojenie może potrwać wiele miesięcy, a nawet lat.


Dodatkowo lato to pora wakacyjnych wyjazdów, długich podróży samolotem lub samochodem, czyli długich okresów unieruchomienia w pozycji iedzącej. Pozycja taka powoduje zastój krwi w niewydolnych żyłach i może prowadzić do zakrzepicy.

Wszystkie te powikłania nieleczonej niewydolności żylnej występują z większą częstotliwością właśnie latem. Należy pamiętać, że nie tylko potrafią uprzykrzyć wakacyjny urlop, ale też stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia!

Leczenie przynosi więcej korzyści i jest zawsze bezpieczniejsze niż jego odwlekanie w czasie. Mając to na uwadze należy rozważyć poddanie się leczeniu niewydolności żylnej nawet podczas fali upałów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *